Teniste Vuruş Teknikleri

Teniste Vuruş Teknikleri

Her konuda olduğu gibi tenis oynama konusunda da bolca pratik yapmak daha iyi bir oyuncu olmanızı sağlayacaktır. Öte yandan bu pratikleri doğru bir şekilde yaptığınızdan da emin olmalısınız. Aksi bir durumda yanlış bir davranışı tekrar tekrar yaparak pekiştirmiş olursunuz. Peki, teniste vuruş teknikleri konusunda ne kadar bilgilisiniz? Uyguladığınız vuruş teknikleri ne kadar doğru? Bu soruların yanıtlarını bulabilmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Teniste temel amaç topu rakip sahanın içerisine düşürmektir. Başka şekillerde de sayı alınabilir ancak temel amaç budur. Bunu yaparken de bazı stratejiler uygulanabilir. Oyuncunun atışını kolaylaştıran ve stratejik olarak daha avantajlı kılacak vuruş teknikleri bulunmaktadır. Bu vuruş tekniklerinin isimleri şu şekildedir; servis, forehand, backhand, overhead (smaç), volley (vole), half volley (yarım vole), slice (kesme), drop shot, lob. Teniste iyi olmak istiyorsanız bu teknikleri iyi şekilde bilmeniz gerekmektedir.

Tenis Vuruş Teknikleri Nelerdir?

Tenisteki en önemli ve en çok kullanılan iki vuruş tekniği forehand ve backhanddir. Forehand, güçlü olan elle yapılır. Bu atışı yaparken bacaklar paralel pozisyonda tutulur ve kol arkaya doğru gerilir. Raketin tutulduğu el ve aynı tarafta bulunan dizin hizasından topa vurulur. Bu esnada vuruş yapan elin parmakları kort yönüne bakar. Forehand atışının belli bir stili olsa da farklı oyuncularda farklı stillerde atıldığı da gözlenebilir. Usta olan her iki oyuncu gözlemlendiğinde ikisinin de aynı atışı farklı tarzlarda yaptığı görülebilir.

Bachand atışı tersten yapılan atıştır. Bu atışta güçlü olan el ters taraftan gelen topu karşılar. Bu atışın tekniğinde bacaklar paralel konumdadır ve hafif bir şekilde dizden bükülüdür. Vuruşu yapan elin parmakları ise korttan dışarı doğru bakar.

Overhead vuruşu baş üstü vuruş anlamına gelmektedir. Lob, rakip oyuncunun arkasına yapılan aşırtma vuruşuna denilmektedir. Volley, top yere değmeden yapılan vuruşa verilen bir isimdir. Slice (kesme) hareketi raket eğimli tutularak topa alttan yapılan vuruştur. Drop shot, kısa vuruş anlamına gelmektedir. Rakip sahada topun file önüne düşürülmesine denmektedir. Half volley, top yere değdikten hemen sonra raketle yapılan harekete denilmektedir. 

Teniste Servis Nasıl Atılır?

Servis atışı tenisteki en önemli atışlardan biridir. Bu atış sayesinde oyunun avantajını lehinize olacak şekilde çevirebilirsiniz. Servis atışını yapan kişi rakibini zor duruma sokma avantajını elinde tutar. Başarılı bir servis atışı ile rakip istediği atışı yapamazsa sonraki atışlarda sizin lehinize olacak şekilde ilerler. Bu sebeple teniste servis atışı çok önemlidir. Peki, teniste servis atışı nasıl yapılır?

Teniste ilk servis atışı merkez çizgisinin sağından atılır ve rakip sahanın solunda bulunan servis alanı hedeflenir. İkinci servis atışı ise merkez çizgisinin solundan atılır. Rakip sahanın sağında bulunan servis alanı hedef alınır. Sonraki atışlar ise sırasıyla sağdan ve soldan olacak şekilde oyun bitene kadar devam ettirilir.

Servis atışında hazırlanma duruşuna iyi bir şekilde çalışmanız gerekmektedir. Duruşunuz iyi bir şekilde dengelenmiş olmalıdır. Atışı kontrollü bir şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Atışlarınızda tutarlılık ve uyum açısından belli bir ritim yakalamaya çalışmalısınız.

Servis atışı yaparken ön ayağınız tenis kortunun arka çizgisine 45 derecelik bir açı yapmalıdır. Arka ayağınız ise çizgiye paralel konumda olmalıdır. Her iki ayak arası mesafede omuz genişliği kadar olmalıdır. Raket tutuşunuz backhandde bulunmalıdır. Top havaya raketle ulaşılabilecek noktanın 10 cm üzeri bir mesafeye atılmalıdır. Raketi tutan el geriye doğru getirilir ve daha sonra kaldırılarak topa vurulur.

Teniste Vuruş Teknikleri Nasıl Geliştirilir?

Teniste vuruş teknikleri nasıl gelişir sorusunun yanıtı bol bol pratik yapmak da yatmaktadır. Ancak pratiğe geçmeden önce teknikleri doğru bir şekilde öğrendiğinizden ve uyguladığınızdan emin olmalısınız. Hareketleri doğru bir şekilde yaptığınızdan eminseniz bol bol pratik yaparak tekniklerinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca pratik yapmak kendinizi en rahat hissettiğiniz duruşu bulmanızda da size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda dengenizi daha iyi kurabilmeniz konusunda da size yardımcı olacaktır.

Vuruş tekniklerini geliştirmek için profesyonel oyuncuların maçları da izlenebilir. Profesyonel oyuncular hangi vuruş tekniğini nasıl uyguluyor gibi soruların yanıtları en iyi o oyuncuların maçları izlendiğinde alınabilir. Aynı zamanda profesyonel oyuncuların nasıl çalıştıkları da internette ve verdikleri röportajlarda bulunabilir. Bu bilgiler okunarak o kişiler örnek alınabilir.

Makalemize Oy Ver
[Total: 0 Average: 0]

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× İletişime geç