Tenis Raketi Seçimi

Tenis meraklısı için oldukça zevkli bir spordur. Tenis oynayabilmek için kuralları bilmek yeterli olmamaktadır. Aynı zamanda kendinize uygun bir rakete de sahip olmanız gerekir. Raketler oldukça basit yapılı araçlardır. Bu sebeple raket seçimi yaparken zorlanmayacağınızı söyleyebiliriz.

Tenis dikdörtgen bir alanın içerisinde oynanır ve amaç topu rakibin sahasına geçirerek sayı almaktır. Top rakip sahaya geçtikten sonra bir defadan fazla sekerse sayı alınmış olur. Ayrıca başka sayı alma koşulları da bulunmaktadır. Tenis kortları hem açık hem de kapalı olabilir. Zemin yapısı olarak da 3 farklı şekilde tenis kortu olabilir. Bunlardan birincisi toprak, ikincisi çim, üçüncüsü ise sert zemindir.

Tenis maçları 3 veya 5 setlik olacak şekilde oynanır. Maçı kazanmak için 3 setlik oyunlarda 2 set almak yeterlidir. 5 setlik oyunlarda ise 3 set almak yeterli olmaktadır. Teniste iyi olmak iyi bir rakete sahip olmayı da gerektirir. Bu sebeple teniste daha iyi olmak istiyorsanız tenis raketi seçimi konusuna özen göstermelisiniz. Peki, tenis raketi nasıl seçilir? Bu sorunun yanıtını yazımızda vermeye çalıştık. Öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Tenis Raketi Nasıl Seçilir?

Tenis raketi nasıl seçilir sorusu genelde başlangıç düzeyinde olan tenis oyuncuları tarafından sorulmaktadır. Bu sorunun yanıtını vermeden önce raketin 4 ayrı bölümde incelendiğini bilmek gerekir. Bu bölümler şu şekilde adlandırılmaktadır. Raketin sap kısmı “grip” olarak adlandırılmaktadır. Raketin boyu “lenght”, baş bölümü “head”, raketin telleri veya bir diğer adıyla kordaj kısmı ise “strings” olarak adlandırılmaktadır. Bunlar raket seçimi konusunda temel bilgileri oluşturmaktadır. Raket nasıl seçilir sorusunu yanıtlamadan önce bu bilgileri bilmeniz önemlidir.

Raket Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tenis raketi seçerken raketin ne kadar ağır olduğu, denge noktası, kafa büyüklüğü, kordaj sıklığı, grip ölçüsü gibi noktaları dikkate almalısınız. Tenis raketi seçiminde bakmanız gereken ilk nokta raketin ağırlığıdır. Raketin ağırlığı raketi kullanabilmenizden topu iyi bir şekilde karşılayabilmenize kadar birçok açıdan önemlidir. Eğer tenis oynamaya yeni başladıysanız sizin için hafif raketler daha ideal olacaktır. Henüz referans noktanız oluşmadığı için hafif raketleri kontrol etmeniz daha kolay olacaktır. Ancak orta veya ileri düzey sporcular için durum aynı olmamaktadır. Daha ileri seviyelerde ağır olan raketler daha çok tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise ağır raketlerin topa vururken uyguladığı kuvvetin daha fazla olmasıdır.

Ağır bir raketi hareket ettirmek zordur. Ancak hafif raketlere kıyasla daha avantajlıdır. Aynı zamanda ağır bir raket bileğinizi sert topların etkisinden de korur. Hafif raketlerin ise daha hızlı hareket edilmesini sağlaması gibi bir avantajı vardır. Ancak hafif raketler sert toplarda bileğinizin yorulmasına neden olur. Bu da istenilen bir durum değildir. Raketler genelde 240 gram ile 370 gram arası ağırlıklara sahiptir. 250-280 gram arası ağırlıklara sahip raketler hafif olarak nitelendirilirken, 310 gram ve üstü ağırlıklara sahip raketler ağır olarak nitelendirilmektedir.

Raket seçiminde bir diğer önemli nokta ise raketin denge noktasıdır. Raketlerin sap kısmı veya baş kısmı daha ağır olabilir. Aynı zamanda ağırlık rakete dengeli bir şekilde yayılmış da olabilir. Denge noktası swing hareketi yapılırken önemli olmaktadır. Raketin baş kısmı daha ağırsa raket daha zor kontrol edilmektedir. Ancak güç uygulamanız gereken durumlarda daha başarılıdır. Baş kısmı daha hafif olan raketler ise daha kolay hareket ettirilir. Ancak güç konusunda yetersiz kalır. Bu noktada oyuncu olarak kendinizi gözlemlemeli ve ona göre bir seçim yapmalısınız. Eğer güç uygulamaya ihtiyacınız varsa baş kısmı ağır olan raketler sizin için daha uygun olacaktır. Raket seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer madde ise raketin kafa büyüklüğüdür. Yeni başlayan tenisçiler için büyük raketler daha iyi olmaktadır. İleri seviyelerde ise küçük raketler oyuncuya yüksek manevra avantajı sağlar.

Diğer önemli konular ise grip ölçüsü ve kordaj sıklığıdır. Grip ele alındığında bir parmaklık boşluk kalması yeterlidir. Kordajın sık olması istenilen bir durumdur. Bu durumda top hakimiyeti daha fazla olmaktadır. Kordaj sıklığının geniş olması ise spin atmayı kolaylaştırır.   

Tenis Raketi Fiyatları Nelerdir?

Tenis raketi fiyatları bir diğer merak edilen konulardan biridir. Raket seçimi yapılırken fiyatın en son göz önünde bulundurulması önemlidir. Çünkü raket seçiminiz yanlış olduğunda bu sizin sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca oyunu oynamanızı da etkileyecektir. Size uygun olmayan bir raketle atışlarınız istediğiniz gibi olmayabilir. Bu durumda sizi tenisten soğutabilir. Bu sebeple raket seçiminde fiyatın önemi olmamalıdır. Size uygun olan raket modellerinden en uygun fiyatlısını seçmeniz yeterli olmalıdır.

Makalemize Oy Ver
[Total: 0 Average: 0]

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× İletişime geç